بزرگان
صفحه اول بزرگان نطنزی (مزین الدوله) (1262-1311 ق.)، میرزا علی اکبر
نطنزی (مزین الدوله) (1262-1311 ق.)، میرزا علی اکبر [ نقاش، موسقی دان، مترجم ]

مترجم، موسیقی دان، نقاش و مدرس، ملقب به نقاش باشی. او از اولین دانش آموزانی بود که در دورۀ ناصرالدین شاه در سال 1237خ. برای فرا گرفتن فن نقاشی به پاریس اعزام شد. پس از بازگشت، بیش از پنجاه سال در دارالفنون و مدرسۀ علمیه به تدریس زبان فرانسوی، موسیقی و نقاشی پرداخت. کمال الملک نیز از شاگردان او بوده است، او اولین فرد ایرانی است که با افتتاح تماشاخانۀ دارالفنون، دست به ترجمه زد و آن ترجمه ها را در تماشاخانه به اجرا درآورد. همچنین نخستین کتاب موسیقی نظری جدید را که تعریف علم موسیقی نام دارد، ترجمه کرده است.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.