میراث فرهنگی و گردشگری کاشان
ابو زید آباد

ابو زید آباد

شهر ابوزیدآباد از توابع آران وبیدگل، در30 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان کاشان است.آب وهوایی گرم و خشک دارد و جمعیتی بالغ بر 10 هزار نفر.

پسته، انار، انگور، جو، گندم، ذرت و... از تولیدات غالب این منطقه است. دار قالی عضو جدایی‌ناپذیر خانه‌های این شهر است و زنان با تولید صنایع دستی به اقتصاد خانواده کمک می‌کنند.

مردم این شهر به گویش باستانی «راژی» صحبت می کنند. آیین سوگواری‌شان همواره از شکوه و جلال خاصی برخوردار بوده است. این منطقه جاذبه‌های گردشگری بسیاری را نیز به آغوش دارد که از آن میان  می توان به طبیعت بکر رمل ها و کویر ، کاروانسرای عباسی، مجموعه باستانی خواجه،زیارتگاه‌ها و ابنیه تاریخی کهن مثل امامزاده عبدالله، قلعه کرشاهی، خانه‌های تاریخی چند صد ساله مثل خانه غلامی، خانه بیغمی، خانه اخوان مجد و...  اشاره کرد. اینجا مرکز پرورش شتر  قاسم آباد است.

 

وجود مجموعه تاریخی خواجه در این شهر شامل دو حمام قدیمی، رخت شوی خانه، غسال‌خانه، آب انبار و مسجد جامع با ساختمان بسیار کهن، با ارزش و استوار می‌شود و البته کهن‌ترین و کامل‌ترین روش‌های آبیاری مناطق مرکزی فلات خشک ایران یعنی رشته قنات ابوزیدآباد هم  از این مجموعه عبور می‌کند.

بنای ارزشمند قلعه کرشاهی، خانه بی‌بی جانی، خانه مرتضوی و... همه و همه ظرفیت‌هایی است که می‌توان به آن اشاره کرد . در حال حاضر بنای ارزشمند کاروانسرای شاه عباسی مربوط به دوره صفوی در حال مرمت است و با پایان کار به هتل تغییر کاربری خواهد داد. این بنا در فهرست آثار ملی ثبت شده است و با توجه به آن‌که از بنایی چهار ایوانی و برج و باروی آجری زیبا و دو حیاط خلوت قرینه در جناحین هشتی ورودی برخوردار است بنای شاخصی به حساب می آید.

 

همشهری 

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.