میراث فرهنگی و گردشگری کاشان
صفحه اول میراث فرهنگی و گردشگری کاشان روستای نشلج؛ بهشتی در حاشیه کویر
روستای نشلج؛ بهشتی در حاشیه کویر

 

نشلج بزرگ‌ترین روستای شهرستان کاشان، در فاصله 43 کیلومتری جنوب غربی این شهرستان واقع شده است. موقعیت مکانی این روستا در پنج کیلومتری عمق شمالی جاده دلیجان کاشان در منطقه اردهال است. قرار گرفتن این روستا در شیب شمالی، موقعیت آب و هوایی معتدل، زمستان/ های پر برف و تابستان‌های خنک را به این روستا هدیه کرده است. وجه تسمیه روستای نشلج از کلمه (نه ثلج) است. بدین معنا که 9 ماه از سال در این روستا سرما وجود دارد. ثلج در زبان (عربی) به معنای سرما و یخبندان است. بر اثر گذشت زمان حرف (ث) به (ش) تغییر یافته و کلمه نشلج (به فتح ن) شکل گرفته است.

کوه‌های بلند و مرتفع، بافت زیبای روستا را مانند نگینی در خود محصور کرده است. ارتفاعات بلند و مرتفع اردهال که بلندای آن بالغ بر 4 هزار متر از سطح دریا است موقعیت مناسبی را برای دخیره و انبار برف به وجود آورده است که علاوه بر تعذیه قنوات و چشمه‌سارهای فراوان که آب بسیار گوارا و مناسبی را برای استفاده اهالی تامین کرده مکان مناسبی برای کوهنوردان و کوه‌ گشت‌های خانوادگی پدید آورده است.

علاوه بر آن وقعیت آب و هوایی،  این منطقه محل مناسبی را برای رویش گونه‌های نایاب گیاهی و دارویی ایجاد کرده است.

وجود گلستان های گل محمدی همه ساله در بهار محل مناسبی را برای عرضه گل و گلاب و تولید آن فراهم می‌آورد. عرضه بیش از 250 تن گل محمدی و همچنین 40 دیگ گلاب سنتی در مکان‌های مختلف روستا، نمود این خصوصیت زیبای روستا است.

باغ‌های بادام و گردو با 100 هکتار زیر گشت اشتغال بیش از 400 خانوار از اهالی را به وجود آورده است. مراتع بسیار مناسب این روستا توانسته است  محیط مناسبی برای پرورش 2 هزار راس دام باشد. کشاورز فعال روستای همراه با زنان پر تلاش و هنر پرور با استفاده صحیح از منابع طبیعی که در فرهنگ این روستا جایگاه خاصی دارد، سطح تولید را هر ساله به نحو شایسته‌ای افزایش داده‌اند. موقعیت مکانی این روستا با توجه به قرار گرفتن در شیب شمالی و ساختمان‌هایی زیبا از نظر بافت و مصالح و معماری، زیبایی بسیار خاصی را به این روستا بخشیده است، به طوری که در نگاه اول به نظر بام هر خانه‌ای حیاط خانه دیگر است.

وجود یک تپه کم ارتفاع با شیب ملایم، در مرکز دره روستا، اهالی را ترغیب به ساخت و ساز در حواشی  و نقاط  ارتفاعی آن در روی خط تراز کرده است.

جاده ورودی روستا که از مرکز باغ‌ها و کشتزارهای اهالی وارد روستا می‌شود، یادآور جاده‌های بسیار زیبای جنگلی در قلب حاشیه کویر است. گیوه بافی از مهم‌ترین صنایع دستی این روستاست که یه گیوه نشلجی شهرت دارد که با مشارکت زنان و مردان هنرمند این روستا تولید می‌شود.

این روستا به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری در کشور تعیین شده است.

 

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.