میراث فرهنگی و گردشگری کاشان
صفحه اول میراث فرهنگی و گردشگری کاشان روستای یزدل، آران و بیدگل
روستای یزدل، آران و بیدگل

روستای یزدل از توابع شهرستان آران و بیدگل می باشد و دارای قدمتی دیرینه و به قولی باقی مانده شهر باستانی درام (درم) میباشد.جمعیت یزدل در حدود ۳ هزار نفر است روستای یزدل در ۱۵ کیلومتری شهرستان ویژه کاشان قرار دارد و تمامی امور روزمره مردم این روستا از شهرستان کاشان تامین می شود
شغل اصلی مردم روستای یزدل کشاورزی و دامپروری بوده و کشاورزان و دامداران با محصولات خود و فروش آن هزینه مصرف خانواده را تامین می نمایند.
یزدل یکی از مناطق معتبر و قدیمی منطقه می باشد که در ضلع شمال غربی و غرب شهرستان های کاشان و آران و بیدگل قرار گرفته است. در مورد وجه تسمیه آن آرا و نظرات متفاوتی بیان شده که مهمترین آن ها عبارتند از «یزدگرد» شهری که توسط یزدگرد ساسا نی بنا گردید و « ایزددل» منسوب به ایزدپرستان ،مردمانی که ایزد پاک را ستایش و پرستش می کرده اند. یزدل باقیمانده  شهرباستانی «درام» می باشد   که قدمت آن به پیش از اسلام باز می گردد ،شهری که در قدیم الدهر آن را  استان« درام»می گفتند و از عظمت و شکوه آن درکتاب های معتبر تاریخی چون  محاسن الاصفهان مافروخی (قرن 3 هجری) تاریخ قم(قرن 4 هجری) و تاریخ کاشان(قرن  12   هجری) سخن گفته شده است. در یزدل آثار تاریخی، مذهبی و طبیعی بسیاری وجود دارد که عبارتند از: سایت باستانی درام -که مجموعه گسترده ای  از آثار  ارزشمندی همچون : شهر و مزرعه ی درم، گله درم(gelederam)، آسیاب فرعونی، سلخ فرعونی،گورفرعونی، بنای چهارطاقی ، شاه فیروز،  قلمبه دیزو(golombedizu) و غیره را در بر می گیرد-امام زاده بی بی زینب(س)،  دروازه یزدل و قلعه حاج حسینی ، دره قلا( (darreqelaخانه های تاریخی- حسینی، تقوایی، دهقان ، حیدریان- آب انبارها و غیره.
با آغاز انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی  ، یزدل با  حضوری گسترده  در دفاع از کشور و آرمان های  نظام جمهوری اسلامی  ، با تقدیم  یک شهید انقلاب و 50 شهید دفاع مقدس و میزبانی سه لاله گمنام، چون گوهری فروزان بر تارک منطقه می درخشد. اکنون یزدل با جمعیتی  درحدود3000  نفر در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، صنعتی، کشاورزی و ورزشی نسبت به گذشته پیشرفت نموده و در مسیر توسعه گام های موفقی برداشته است.
مختصات جغرافیایی
فاصله یزدل با شهر آران وبیدگل 23کیلومتر می باشد. یزدل، ازجنوب به طاهرآباد و خزاق، ازشمال به سفید شهر(نصرآباد)، ازشرق به محمد آبادوعلی آباد و ازغرب به دشت درم وجاده ی قدیم کاشان -قم محدود می شود.
جمعیت یزدل
جمعیت یزدل در حدود 3000نفر می باشد .
آب وهوا
 آب وهوای آن گرم وخشک می باشد.
اقتصاد یزدل
60درصداقتصاد آن برپاپه ی کشاورزی وقالیبافی است که درسالهای اخیر از رونق قالیبافی آن کاسته شده است اما در زمینه کشاورزی به عنوان قطب کشاورزی منطقه ی کاشان به ویژه  درزمینه ی کشت غله وصیفی جات محسوب می گردد.
وجه تسمیه:
در مورد وجه تسمیه آن آرا و نظرات متفاوتی بیان شده که مهمترین آن ها عبارتند از:
یک)«یزدگرد» شهری که توسط یزدگرد ساسا نی بنا گردید.
دو)« ایزددل» منسوب به ایزدپرستان ،مردمانی که ایزد پاک را ستایش و پرستش می کرده اند.
 یزدل باقیمانده  شهرباستانی «درام» می باشد   که قدمت آن به پیش از اسلام باز می گردد ،شهری که در قدیم الدهر آن را  استان« درام»می گفتند و از عظمت و شکوه آن درکتاب های معتبر تاریخی چون  محاسن الاصفهان مافروخی (قرن 3 هجری) تاریخ قم(قرن 4 هجری) و تاریخ کاشان(قرن  12   هجری) سخن گفته شده است

بر گرفته از وبگاه persiadesert.com

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.