خانه های تاریخی کاشان
خانه تاریخی کیهان

خانه کیهان (ابولقاسم) در شمال غرب معبر اصلی محله طمغاچی‌ها در نزدیکی دهانه راسته بازارچه ملک از بازار کاشان واقع است. قدمت بنای این خانه به اواخر عصر قاجاری مربوط می‌شود. خانه کیهان تنها یک حیاط اصلی و مرکزی دارد و بخش‌های اندرونی و بیرونی و حیاط‌های مستقل از هم در آن در نظر گرفته نشده است. فضا‌ها به صورت دو طرف ساخت در سه طبقه می‌باشد. ویژگی بارز معماری این خانه در استثنائی بودن معماری شاه‌نشین و مهتابی آن است. از مهمترین فضا‌های خانه کیهان می‌توان از سرداب، شاه‌نشین، مهتابی، پنج‌دری، ایوان تابستانی، هشتی ورودی، اصطبل روباز، چاه‌خانه و دو بادگیر آن نام برد. تزئینات متنوعی در سردر ورودی، ایوان تابستانی، شاه‌نشین و نمای حیاط به صورت گچ‌بریی، آینه‌کاری، مقرنس، آجرهای طرح‌دار و نقاشی در بنا مشاهده می‌شود.

 

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.