خانه های تاریخی کاشان
خانه تاریخی قزوینی

خانه قزوینی

محله میدان کهنه

بر جانب شرق معبر اصلی کوچه‌باغ و نبش معبر فرعی منتهی به محله پنجه‌شاه از محله میدان کهنه بنای تاریخی محمد قزوینی واقع است. قدمت بنای این خانه به اواخر عصر قاجار باز می‌گردد. خانه قزوینی از جمله خانه‌هائئ در کاشان است که در آنها بخش‌های اندرونی و بیرونی خانه توسط دو حیاط مستقل از هم جدا شده‌اند، اما هیچکدام از حیاط‌ها به شیوه گودال باغچه بنا نشده‌اند. فضا‌های خانه به صورت چهار طرف ساخت به گونه‌ائئ پیرامون هر دو حیاط شکل گرفته‌اند که دو طبقه آنها پائین‌تر از معبر عمومی و ورودی اصلی و یک طبقه بالا‌تر از آن واقع شده‌اند. ویژگی معماری این خانه وجود تاق‌های متعدد نیم دایره‌ائئ و بدون تیزه است. معماری بنا متشکل از سه‌سرداب، شاه‌نشین، سه‌دری‌ها، دودری‌ها، مهتابی، هشتی ورودی، و یک باد‌گیر است. 

تصاویر خانه تاریخی قزوینی
کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.