خانه های تاریخی کاشان
صفحه اول خانه های تاریخی کاشان خانه بالا‌خانه‌ای (امیر)
خانه بالا‌خانه‌ای (امیر)

خانه بالا‌خانه‌ای (امیر)

بر جانب غرب دربند تبریزی‌ها واقع در محله تبریزی‌ها و در انتهای دالانی سرپوشیده خانه قدیمی امیر بالا‌خانه‌ای واقع است. قدمت بنای این خانه مربوط به اوایل عصر قاجاری است. 

از جمله خانه‌های قدیمی و کامل کاشان که در آن دو حیاط مستقل از هم وجود دارد و بخش‌های اندرونی و بیرونی از یکدیگر جدا می‌باشند می‌توان از خانه بالا‌خانه‌ای نام برد. حیاط بیرونی این خانه به شیوه گودال باغچه بنا شده است. از ویژگی‌های بارز در این بنا می‌توان از ایوان تابستانی وسیع آن در حیاط بیرونی نام برد که با سبک و سیاق خانه عباسیان بنا شده است. هردو حیاط به صورت سه‌طرف ساخت بوده و فضا‌ها در سه طبقه بنا گرده‌‌اند. اهم فضا‌های معماری خانه عبارتند از سرداب، شاه‌نشین، مهتابی، آئینه‌خانه، ایوان تابستانی، شارمی و هشتی ورودی. تزئینات متعدد قطاربندی، رسمی‌بندی و گچ‌بری در ایوان شاه‌نشین به چشم میخورد.

تصاویر خانه بالا‌خانه‌ای (امیر)
کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.