خانه های تاریخی کاشان
صفحه اول خانه های تاریخی کاشان مجموعه تاریخی خانه عباسیان
مجموعه تاریخی خانه عباسیان

خانه عباسیان

خانه عباسیان، به جا مانده از دوره قاجار،  که به صورت مجموعه‌ای شامل پنج حیاط و به صورت گودال باغچه ساخته شده، در محله سلطان‌امیر‌احمد (در خیابان علوی) واقع است. این مجموعه تاریخی در حدود 200 سال پیش بنا شده است. این مجموعه خانه عباسیان، که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، از لحاظ رعایت اصول معماری یکی از ارزشمند‌ترین بناهای تاریخی مسکونی ایران است. خانه تاریخی عباسیان، به لحاظ معماری، دارای طرحی قوی و غنی و از نظر تزیینات گچبری، نقاشی، رسمی‌بندی، یزدی‌بندی، قطار‌بندی (مقرنس)، و گره‌سازی در اوج زیبایی و ظرافت است. حاج سید محمّد ابراهیم، تاجر بلور کاشانی، در حدود سال‌های 1245-1250 ق، این خانه را بنا کرد.

 

تصاویر قبل و پس از مرمت
کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.